Final programme

(Download Final programme)

Wednesday, September 5th

14.00   Registration desk open
     
17.30 - 18.30   Welcome drink
     
18.30 - 19.00   Symposium opening: Markus Müller, Vice-Dean of the Medical University of Vienna
     
19.00 - 19.45   Robert Feulgen Lecture (Chair: Marco Biggiogera)
    Marianne Bronner (USA): Regulatory analysis and imaging of neural crest formation and migration
     
           19.45   Get together

Thursday, September 6th

                      Workshop I: Imaging and analysing developing and adult organ systems (Chair: Wolfgang Weninger)
     
08.30 - 09.05   Hans-Ulrich Dodt (Austria): Visualization of neuronal networks in the mouse brain and of mouse embryos
     
09.05 - 09.40   Timothy Mohun (United Kingdom): 3D Modelling of vertebrate embryo development using High-Resolution Episcopic Microscopy (HREM)
     
09.40 - 09.55   Lazlo Barna (Hungary): Super-resolution imaging of presynaptic CB1 cannabinoid receptors at GABAergic synapses in a cell type-specific manner
     
09.55 - 10.25   Coffee break
     
10.25 - 11.00   Lucie Kubinova (Czech Republic): 3D image analysis of blood capillaries by stereological and digital methods
     
11.00 - 11.15   Stefan H. Geyer (Austria): Visualising embryonic blood vessels and measuring their dimensions by using High-resolution Episcopic Microscopy (HREM)
     
11.15 - 11.30   Stefan Stolz (Austria): A transgenic approach to in vivo intravascular blood volume measurement in zebrafish embryos
     
    Workshop II/1: Differentiation at the cellular level (Chair: Pavel Hozák)
     
11.30 - 12.05   Marco Biggiogera (Italy): RNP-based nuclear bodies in cycling and terminally differentiated cells
     
12.05 - 12.40   Pavel Hozák (Czech Republic): Nuclear PIP2 and myosin I: new important players in DNA transcription
     
13.00 - 13.45   Leica lunch workshop: Boris Zarda (Switzerland): Superresolution Microscopy: New Gated STED Technology - Leica TCS SP8 gSTED
     
    Workshop II/2: Differentiation at the cellular level (Chair: Pavel Hozák)
     
14.00 - 14.35   Thomas Cremer (Germany): From intermingling chromatin fibers to fractal globules: nuclear architecture in space and time
     
14.35 - 15.10   Roland Foisner (Austria): Regulation and functions of nucleoplasmic lamins in tissue progenitor cells
     
15.10 - 15.25   Luc Snyers (Austria): The LEM-domain protein ankle-2 is specifically expressed in smooth muscle cells
     
15.25 - 16.15   Poster session with Coffee break
     
    Workshop III: Insights into cellular structure and dynamics by 3D electron microscopy (Chair: Margit Pavelka)
     
16.15 - 16.25   Margit Pavelka (Austria): Introduction
     
16.25 - 17.00   Roger Wepf (Switzerland): 3D correlative light and scanning electron microscopy
     
17.00 - 17.35   Thomas Marlovits (Austria): Macromolecular machines at the membrane: dissection of the injectisome
     
17.35 - 17.50   Josef Neumüller (Austria): 3D visualization of bacterial uptake by human platelets using fluorescence microscopy and electron tomography
     
17.50 - 18.25   Reinhard Rachel (Germany): 3D cellular ultrastructure of a complex prokaryote, analysed by electron tomography and FIB-SEM
     

Friday, September 7th

                      Workshop IV: Differentiation and stem cells (Chair: Paul Debbage)
     
08.30 - 09.05   Jürgen Knoblich (Austria): Asymmetric cell division and tumorigenesis in Drosophila neural stem cells
     
09.05 - 09.40   Eva Bártová (Czech Republic): Chromatin structure and epigenetics of embryonic stem cells undergoing differentiation
     
09.40 - 10.15   Paul Debbage (Austria): Tracking stem cells by fluorescence optics and by magnetic resonance imaging
     
10.15 - 10.50   Marzia Giagnacovo (Italy): Effect of a mild physical exercise on the activation and differentiation potential of satellite cells from skeletal muscles of old mice
     
10.50 - 11.15   Coffee break
     
11.15 - 12.00   Zeiss commercial lecture: Sylvia Münter (Germany): Structured Illumination, PAL-M and dSTORM: how to go beyond classical resolution limits in microscopy
     
12.15 - 13.00   FEI lunch workshop: Wim Voorhout (The Netherlands): Correlative Microscopy – Different flavors
     
    Workshop V: Regular and abnormal development of organ systems (Chair: Jürgen Roth)
     
13.15 - 13.50   Jürgen Roth (South Korea): Polysialic acid of NCAM is essential for maturation of kidney glomeruli
     
13.50 - 14.05   Herbert Tempfer (Austria): The neuronal co-repressor CoREST: an additional marker for immature neurons in the olfactory epithelium of the developing and adult mouse
     
14.05 - 14.20   Wei Fan (Germany): Sirt1 deficiency influences peroxisomal metabolism and disturbs osteoblast functions
     
14.20 - 14.35   Maryna Masyuk (Germany): Role of the CXCR4/SDF-1 axis during formation of pectoral girdle muscles
     
14.35 - 15.15   Poster session with Coffee break
     
    Workshop VI: Genetic and epigenetic networks (Chair: Christian Schöfer)
     
15.15 - 15.50   Christina Murko (Austria): A role for HDAC1 in regulating neural crest specification and neural tube closure in the chicken posterior neural tube
     
15.50 - 16.25   Alexander Stark (Austria): An unbiased in situ enhancer screen in Drosophila embryos
     
16.25 - 17.00   Daniela Schneider (Austria): Intracellular sperm invaders leaving a deadly imprint on insect males
     
          17.00   Business meeting
     
          18.30   Guided City tour and symposium banquet

Saturday, September 8th

                      Workshop VII: MALDI imaging (Chair: Axel Walch)
     
08.30 - 09.05   Axel Walch (Germany): MALDI Imaging Mass Spectrometry in tissue-based clinicopathologic research
     
09.05 - 09.40   Liam McDonnell (The Netherlands): Imaging Mass Spectrometry based molecular histology
     
09.40 - 10.15   Herbert Thiele (Germany): New computational methods for exploring 3D MALDI imaging mass spectrometry data
     
10.15 - 10.50   Robert Feulgen Prize 2012 laureate lecture:
Andreas Römpp (Germany): (High resolution)2 mass spectrometry imaging – comprehensive and specific histological information at cellular resolution
     
10.50 - 11.15   Coffee break
     
    Workshop VIII: Aberrant differentiation and dedifferentiation (Chair: Ioannis Mylonas)
     
11.15 - 11.50   Ioannis Mylonas (Germany): Inhibin/activin-subunits in endometrial cancer: from immunohistochemistry to clinical application
     
11.50 - 12.25   Reginald Bittner (Austria): Muscular dystrophies: when silence is broken
     
12.25 - 12.40   Serena Bonin (Italy): Detection of HPV E7 oncoviral protein in prostate cancer tissues
     
           12.40   Closing of the symposium and poster award

Font:

Requests concerning registration, accommodation and travelling:

Gerry Schneider
Eventmanagement
University of Vienna
Universitätsring 1
1010 Vienna, Austria
phone: +43 1 4277 17526


Request concerning the scientific programme:

Klara Weipoltshammer
Department for Cell- and Developmental Biology
Center for Anatomy and Cell Biology
Schwarzspanierstr. 17
1090 Vienna, Austria
phone: +43 1 40160 37725

54th Symposium of the Society for Histochemistry | Campus of the University of Vienna  | Hörsaalzentrum  | Spitalgasse 2-4 (Court 2)  | 1090 Vienna